W chłodny grudniowy poranek nasza radosna klasa 2b wybrała się wspólnie z klasą 2a pod opieką Pani M. Jurkowskiej, Pani A. Wojcieszczak i Pana D. Bazydło na podbój Krakowa, a w szczególności krakowskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego i fabryki bombek.

Po około dwóch godzinach spędzonych w autokarze ujrzeliśmy dawną stolicę Polski w całej okazałości. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do fabryki bombek. Wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach zdobienia tych okrągłych, kolorowych zawieszek na świąteczne drzewka. Następnie przewodniczka pokazała nam i szczegółowo opisała proces tworzenia tych szklanych ozdób świątecznych. Kulki były formowane ręcznie- dmuchane oraz wydmuchiwane w formach, w zależności od pożądanego kształtu. Kolejnym krokiem był proces lakierowania bombek oraz ich srebrzenia, po którym zapoznaliśmy się również że wszystkimi odcieniami i powłokami stosowanymi przy zdobieniu.

Widzieliśmy również maszynę, która służy do suszenia świątecznych ozdob oraz zapoznaliśmy z pracą pracownika, który odcinał i zakładał zawieszki do pięknych bombek. Następnie błyszczące kulki były pakowane i w tym stanie mogły opuścić fabrykę.

Następnie mogliśmy zrobić zakupy w sklepie firmowym. Oczy bolały nas od różnorodności wzorów i kolorów ozdób.

Po wyjściu z fabryki, obsypani brokatem, wyruszyliśmy na krakowski Rynek, w okolicach którego mogliśmy spożyć posiłek i zwiedzić krakowski Jarmark. Jarmark obfitował w różnego rodzaju stragany z rękodziełem, tradycyjnymi potrawami i pamiątkami. Wokół mogliśmy dostrzec piękne iluminacje.

Dzień był pełen wrażeń. Zmęczeni wróciliśmy do autokaru, który przywiózł nas pod szkołę w godzinach wieczornych. To był wspaniały wyjazd, w trakcie którego mogliśmy się zintegrować i poczuć magię Świat Bożego Narodzenia.