Szanowni Państwo, Rodzice Uczniów, Uczniowie
Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego w trudnym okresie wciąż trwającej pandemii. Zdaję sobie sprawę z obaw, które są udziałem każdego Rodzica, Ucznia, Nauczyciela. W związku z tym chciałabym przekazać informacje o stanie przygotowania szkoły do nadchodzącego roku.
- Opracowaliśmy Procedurę bezpieczeństwa podczas organizowania zajęć dla uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Orląt Lwowskich w Gliwicach w okresie pandemii Covid-19. Zawiera ona:
- Zasady ogólne
- Wytyczne dla pracowników – załącznik nr 1
- Zasad korzystania z pomieszczeń biblioteki szkolnej – załącznik nr 2
- Zasady postępowania na wypadek stwierdzenia na terenie szkoły zakażenia COVID-19 – załącznik nr 3.
Procedura jest dostępna w sekretariacie szkoły. Udostępniam ją także na stronie internetowej szkoły
- Publikujemy na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły, opracowane przez MEN „WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW” oraz „10 ZASAD DLA UCZNIA”
Apeluję, żebyście się Państwo z nimi zapoznali i bezwzględnie stosowali do nich, dla naszego wspólnego dobra. Jest mało prawdopodobne, by uczeń który ulegnie zakażeniu zachorował, ale po powrocie do domu i może zakazić rodziców, czy dziadków, a dla osób starszych konsekwencje zakażenia mogą być zabójcze.
- W szkole obowiązuje nakaz dezynfekcji rąk po wejściu do budynku. Szkoła posiada pokaźny zapas środków dezynfekcyjnych. Bezdotykowy dystrybutor płynu do dezynfekcji rąk znajduje się na parterze budynku, a w każdej sali lekcyjnej znajdują się mały pojemnik ze środkiem odkażającym.
Proszę Rodziców, by uczulili swoje dzieci, że częste mycie rąk i dezynfekowanie ich jest jednym ze skutecznych sposobów na uniknięcie zakażenie. Proszę uczniów, by myli i dezynfekowali ręce.
Proszę też niezwłocznie zgłaszać do sekretariatu ewentualny brak płynu do dezynfekcji, albo mydła w łazienkach – będziemy pilnować, by ich nie brakowało, ale podwójna kontrola jest jak najbardziej pożądana.
- Proszę uczulić wszystkich uczniów na konieczność ograniczenia kontaktu osobistego z innymi osobami: nie witamy się przez podanie ręki, nie obejmujemy się. Bezwzględnie unikamy dotykania dłońmi okolic twarzy. Nie pożyczamy sobie wzajemnie żadnych przyborów szklonych, ani podręczników.
- Proszę wszystkich rodziców, by w każdym momencie byli gotowi odebrać telefon ze szkoły i by na każde wezwanie szkoły byli gotowi niezwłocznie odebrać chore dziecko. Proszę też pamiętać, że infekcja objawiająca się wysoką gorączką, kaszlem, dusznościami i trudnościami z oddychaniem, ogólnym osłabieniem jest sygnałem, że bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki w kierunku diagnozy.
- Wprowadzamy zasadę, że podczas przerw między lekcjami wszyscy uczniowie i nauczyciele są obowiązani nosić maseczki. Maseczki nie dają 100% ochrony, ale zmniejszają ekspozycję Szkoła NIE ma możliwości zaopatrzenia uczniów w maseczki – pozostaje to w gestii rodziców – proszę o zrozumienie. Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę na lekcji, po zajęciu miejsca w sali lekcyjnej. Nauczyciele będą prowadzili lekcje w półprzybicach.
- Wprowadzamy ruch prawostronny na korytarzach i zasady przemieszczania się po schodach w górę i w dół budynku – szczegóły zostaną wyjaśnione uczniom na spotkaniach z wychowawcami.
- Niestety nie mamy możliwości ograniczenia przemieszczania się uczniów między salami lekcyjnymi, nie mamy też możliwości przypisania jednej sali danemu oddziałowi. Prosimy więc o sprawne przemieszczanie się uczniów. W miarę możliwości będziemy też, przynajmniej przez pierwsze tygodnie, starali się pozostawiać niektóre sale lekcyjne otwarte na przerwach, by rozładować tłok na korytarzu.
- Jesteśmy przygotowani do tego by natychmiast, gdy będzie taka potrzeba przejść na nauczanie hybrydowe, albo zdalne. Decyzja w takim przypadku jest uzależniona od zgody organu prowadzącego i SANEPIDU.
Nauczanie hybrydowe i zdalne
Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o kształceniu mieszanym (hybrydowym), gdy państwowa powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna uzna za konieczną taką organizację nauki, biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły. Kształcenie mieszane (tzw. hybrydowe) może dotyczyć organizowania zajęć w mniejszych grupach lub dla części klas (np. zajęcia stacjonarne dla połowy oddziału, a zajęcia zdalne – dla drugiej połowy).
Pozytywna opinia SANEPIDU w określonej sytuacji epidemiologicznej miasta, albo szkoły i zgoda organu prowadzącego, jest wymagana także w przypadku decyzji dyrektora o zawieszeniu zajęć i przejściu na nauczanie zdalne. Nauczanie zdalne może dotyczyć całej szkoły, albo poszczególnych oddziałów i wprowadzane jest na czas oznaczony.