13 lutego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Orląt Lwowskich w Gliwicach zorganizowana została Młodzieżowa Konferencja Klimatyczna zwieńczająca projekt edukacyjny „Gliwice – miasto pozytywnej energii”

Podstawowym celem projektu była promocja świadomości ekologicznej, obalenie mitów, przedstawienie faktów na temat zmian klimatycznych oraz zrozumienie zagadnień związanych z pozyskiwaniem energii w połączeniu z innowacjami technologicznymi i troską o klimat.

Projekt we współpracy ZSO4 realizowany był od września 2024 r. do stycznia 2025 r.

Honorowe patronaty:

  • Pani Minister Przemysłu – Marzeny Czarneckiej
  • Pani Kurator Oświaty w Katowicach – Aleksandry Dyli
  • Pani Prezydent Miasta Gliwice – Katarzyny Kuczyńskiej – Budki

Partnerstwo:

  •  Centrum Biotechnologii, Politechniki Śląskiej
  •  Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
  •  Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Politechniki Śląskiej
  •  Instytutu Metali Nieżelaznych – Sieci Badawczej Łukasiewicza
  •  Górnośląskiego Instytutu Technologicznego – Sieci Badawczej Łukasiewicza

W ramach projektu oraz dzięki współpracy z Instytutami Politechniki Śląskiej nasi uczniowie uczestniczyli w wielu wykładach, warsztatach, wycieczkach:

– W Zakładzie Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Politechniki Śląskiej uczniowie wysłuchali wykładów: „O źródłach cykliczności w zmianach klimatu Ziemi” oraz  „Zastosowanie izotopów w badaniach nad zmianami klimatycznymi Ziemi”.

– W Katedrze Ochrony Powietrza, Wydziału Inżynierii Środowiska i  Energetyki Politechniki Śląskiej uczniowie uczestniczyli w wykładzie, na którym zostały omówione procesy naturalne i antropogeniczne kształtujące poziomy stężeń oraz skład pyłów atmosferycznych.

– Podczas zajęć na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki uczniowie wysłuchali wykładu o „Jądrowych metodach generacji ciepła i elektryczności”. Podczas kolejnej wizyty w  Laboratorium Techniki Jądrowej Instytutu Techniki Cieplnej uczestniczyliśmy w  warsztatach:  „Efektywność energetyczna a efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii”. Wysłuchaliśmy wykładu o energii słonecznej, geotermalnej i wiatrowej.

– Na warsztatach w Instytutach Sieci Badawczych Łukasiewicza  wzięli udział w  wykładzie na temat wody, jej zużycia, funkcji oraz uzdatniana, w centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych zapoznali się z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie napędów elektrycznych, które stanowią istotny krok w kierunku technologii ograniczających emisję spalin

– Uczniowie IV LO i ZSO4 pojechali na wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Znajduje się tam jedyny w Polsce Reaktor Jądrowy „Maria” od imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to reaktor doświadczalny, w którym produkowane są izotopy niezbędne m. in. w terapii onkologicznej.

W IV Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano wiele imprez towarzyszących m. in.:

  • Warsztaty przeprowadzone przez Panią Magdalenę Jasińską – ambasadorkę Europejskiej Agencji Kosmicznej w programie ESERO z Centrum Nauki Kopernik  Tematem przewodnim tych warsztatów było hasło: „Odkrywamy energię, która zmienia świat!”. Uczniowie, podzieleni na grupy, mieli za zadanie zaprojektowanie makiet różnych typów elektrowni: atomowej, cieplnej, wodnej, słonecznej, wiatrowej oraz ocenę wad i zalet każdej z nich. 
  • Uczniowie IV LO wzięli udział w niezwykłej lekcji online pod tytułem: „Odkrywamy Ziemię z kosmosu”. Lekcje prowadził prof. Politechniki Warszawskiej Przemysław Kupidura. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z praktycznymi metodami analizowania zdjęć satelitarnych, które pozwalają na obserwację zmian zachodzących na naszej planecie. W ramach lekcji, analizowane były zdjęcia satelitarne Gliwic z ostatnich 15 lat.
  • Uczniowie IV LO przeprowadzili wywiad z urzędnikami odpowiedzialnym za ochronę środowiska w Urzędzie Miasta Gliwice. Zapytaliśmy m.in: o stan powietrza w naszym mieście oraz o działania, których celem jest poprawa jakości powietrza, o konkretne programy lub dotacje dostępne dla mieszkańców w zakresie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i do kogo może zwrócić się osoba zainteresowana wymianą. Otrzymaliśmy wiele informacji o przedsięwzięciach i projektach na rzecz klimatu podejmowanych i wspieranych przez władze miasta.
  • Nauczyciele poszerzali swoją wiedzę w ramach inspirujących szkoleń realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną i Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zdobyli doświadczenie także na warsztatach „Teach with Earth from Space” w Belgii, które dotyczyły m.in. obserwacji Ziemi z Kosmosu za pomocą zdjęć satelitarnych.

Efekty ich pracy zostały przedstawione podczas konferencji w formie prezentacji multimedialnej i sesji posterowej.

Na konferencji zaszczycili nas swoją obecnością:

Prezydent Miasta Gliwice – Katarzyna Kuczyńska – Budka

Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – Prof. Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Annę Chrobok

Dyrektor Wydziału Edukacji w Gliwicach – Barbara Gzik

Dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach – Wojciech Łempicki

Prof. Politechniki Śląskiej – Anna Mainka –Katedra Ochrony Powietrza, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki,

Prof. Politechniki Śląskiej – Natalia Piotrowska, Zakład Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska, Instytut Fizyki

Prof. Politechniki Śląskiej – Andrzej Szlęk , Kierownik Pracowni Procesów Spalania i Zgazowania Paliw

 Dr inż. Tomasz Bury – Kierownik Pracowni Techniki Jądrowej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

Dr inż. Małgorzata Adamiec- Organiściok, Wydział Biotechnologii Politechniki Śląskiej

Dr inż. Stanisław Gawron – Sieć Badawcza Łukasiewicz, Dyrektor Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych  

Dominika Jaranowska – Sieć Badawcza Łukasiewicz, Górnośląski Instytut Technologiczny – Kierownik Działu Komunikacji

Dr inż. Barbara Juszczyk –Sieć Badawcza Łukasiewicz, Dyrektor Instytut Metali Nieżelaznych

Dr inż. Tadeusz Gorewoda – Sieć Badawcza Łukasiewicz, Dyrektor Centrum Metalurgii  

Dr Sylwia Borowik – Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Metali Nieżelaznych

Katarzyna Raszkowska –  Ekodoradca Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Pan Dominik Rokita dyrektora Salonu Firmy TOYOTA Walder w Zabrzu

Dyrektorzy Gliwickich Szkół Ponadpodstawowych

Laureaci konkursów zorganizowanych w ramach projektu i ich opiekunowie

Uczestnicy konferencji – Nauczyciele i Uczniowie IV i VII Liceum

    Pani Prezydent Miasta Gliwice – Katarzyna Kuczyńska– Budka,  dyrektor IV LO – Aneta Paździor oraz dyrektor ZSO4 – Joanna Grzybowska wręczyły nagrody laureatom konkurów zorganizowanych w ramach projektu:

    1.            Konkurs Plastyczny „Sposoby wytwarzania energii”

    2.            Konkurs Multimedialny „Shorts: Oszczędzamy energię”

    3.            Konkurs wiedzy pn: „Energia Naszego świata”.

    W konkursach wzięło udział 42 uczniów z 12 gliwickich szkół ponadpodstawowych.

    Następnie odbyła się dyskusja panelowa w której na trudne pytania młodzieży odpowiedzi udzielali naukowcy Politechniki Śląskiej:

    • Profesor Politechniki Śląskiej  Anna Mainka –  Katedra Ochrony Powietrza, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
    • Profesor Politechniki Śląskiej – Natalia Piotrowska, Zakład Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska, Instytut Fizyki
    • Profesor Politechniki Śląskiej – Andrzeja Szlęk , Kierownik Pracowni Procesów Spalania i Zgazowania Paliw, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
    • Dr inż. Tomasz Bury – Kierownik Pracowni Techniki Jądrowej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

    Wszyscy uczestnicy konferencji z ciekawością wysłuchali słów naukowców, którzy prostym i zrozumiałym dla młodzieży językiem tłumaczyli bardzo skomplikowane zagadnienia.

    Zdobyta wiedza, doświadczenie pozyskane dzięki warsztatom pokazały uczniom obydwu szkół  wiele możliwości aktywnej pracy dla naszej Planety.