14 marca na całym świecie obchodzi się dzień liczby pi. Z tej okazji pod hasłem TYKA MNIE MATEMATYKA rozpoczynamy matematyczne popisy – święto matematyki w naszej szkole. Wciąż jest szansa na udział w szkolnych konkursach ogłoszonych z tej okazji. Może zrobienie pracy konkursowej będzie dobrym pomysłem, żeby na chwilę oderwać się od otaczającej nas smutnej i przerażającej rzeczywistości? Serdecznie zachęcamy!

Termin oddawania prac przedłużamy do 18 marca. Wyjątkiem jest pi-przebranie – na to wydarzenie wybieramy święto pi, czyli 14 marca. Oto informacje dotyczące konkursów:

Konkurs nr 1 – fotograficzny

„Matematyczna rzeczywistość”

Rozejrzyj się wokół. Zrób zdjęcie lub znajdź je w swoich zbiorach. Na zdjęciu może być cokolwiek, co kojarzy Ci się z królową nauk – pojęcie, twierdzenie, obiekt… Koniecznie opisz swoją fotografię. Opis powinien być krótki. Możesz poszukać inspiracji w najbliższym otoczeniu (w naturze, architekturze, gdziekolwiek zechcesz) albo przygotować swoją kompozycję.

Przystępując do konkursu, oświadczasz, że wysyłasz autorskie zdjęcie, kompozycję własnego pomysłu oraz wyrażasz zgodę na publikację pracy w mediach społecznościowych. Możesz zgłosić do konkursu co najwyżej dwie prace. Zdjęcie lub zdjęcia wyślij na adres: sieradzka-kliniktatiana@zsonr1.gliwice.pl. Tytuł maila musi zawierać następujące elementy: konkurs nr 1, imię i nazwisko autora, klasa. Na fotografie czekamy do 18 marca 2022 roku.

Wszystkie konkursowe prace zostaną opublikowane na szkolnym Facebooku, a następnie odbędzie się głosowanie poprzez polubienia. Zwycięży praca z największą liczbą „lajków”. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie całą szkolną społeczność, nie tylko młodzież. 😁

Konkurs nr 2:

„Tańcowała igła z nitką”

1. Wykonaj pracę techniką haftu matematycznego

2. Praca musi zmieścić się na kartce formatu A4.

3. Tematyka pracy nie musi być związana z matematyką.

4. Oddaj swoje dzieło nauczycielce matematyki do dnia 8 marca 2022 r.

5. Czekaj na wyniki konkursu.

6. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Konkurs nr 3: 

„Zrób sobie pi”

1. Wymyśl swoje własne pi.

2. Może to być rysunek, rzeźba, figura, ciasto, biżuteria, haft, grafika – cokolwiek wymyślisz.

3. Zrób dobrej jakości zdjęcie swojego dzieła oraz przygotuj krótki opis na temat jego wykonania.

4. Zdjęcie pracy wraz z opisem prześlij na adres mailowy sieradzka-kliniktatiana@zsonr1.gliwice.pl do 18 marca 2022r w tytule wiadomości wpisując: „Konkurs nr 3” oraz imię, nazwisko i klasę.

5. Zdjęcia zostaną opublikowane na szkolnym Facebooku.

6. Wygra praca z największą liczbą polubień.

Konkurs nr 4

„Rebus z pi”

1. Tematem pracy jest rebus z wyrazami zawierającymi cząstkę pi.

2. Rebus może być wykonany w formie papierowej albo komputerowej (np. przy użyciu programu Canva).

3. Poza liczbą wyrazów z pi, komisja oceniać będzie stronę wizualną plakatu, technikę wykonania oraz pomysłowość.

4. Dobrej jakości zdjęcie pracy albo plik prześlij na adres mailowy sieradzka-kliniktatiana@zsonr1.gliwice.pl do 18 marca 2022r w tytule wiadomości wpisując: „Konkurs nr 4” oraz imię, nazwisko i klasę

5. Czekaj na rozstrzygnięcie konkursu.

Konkurs nr 5:

„Pi-opowiadanie”

1. Przygotowuj opowiadanie zawierające jak największą liczbę wyrazów z pi (np.: pierogi, napis, zapięcie, pisać).

2. Koniecznie wyróżnij te wyrazy w tekście! (np. pogrubieniem bądź innym kolorem czcionki)

3. Treść opowiadania nie musi wiązać się z matematyką.

4. Praca nie może przekroczyć objętości strony A4 (czcionka Arial 12).

5. Oprócz liczby wyrazów z pi komisja będzie oceniać poprawność stylistyczną i ciekawą fabułę.

6. Podpisaną pracę prześlij na adres mailowy sieradzka-kliniktatiana@zsonr1.gliwice.pl do 18 marca 2022r w tytule wiadomości wpisując: „Konkurs nr 5” oraz imię, nazwisko i klasę

7. Najciekawsza praca zostanie nagrodzona.

Konkurs nr 6:

„Pi-przebranie to dopiero wyzwanie!” Każdy, kto wymyśli przebranie zawierające w swojej nazwie cząstkę pi, otrzyma w prezencie dzień bez pytania. Najciekawsza kreacja uhonorowana zostanie także nagrodą rzeczową. Wzięcie udziału w konkursie oznacza zgodę na publikację zdjęcia w kostiumie w mediach społecznościowych. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w zabawie, muszą zaprezentować się w pi-przebraniu nauczycielce matematyki i fotografowi, który uwieczni ten fakt. Dzień prezentacji pi-kreacji to 14 marca 2022.

Czekamy na Wasze dzieła.