16.12.2019 r., a więc w 38 rocznicę tragicznych wydarzeń na ,,Wujku”, uczniowie IV LO po raz kolejny wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności pod hasłem ,,Bieg Dziewięciu Górników”.
Ideą biegu było – jak podkreślają organizatorzy –aktywne włączenie młodzieży naszego regionu w upamiętnienie tego jakże ważnego wydarzenia historycznego. Chcąc zachować pamięć o tamtych strasznych dniach i jego ofiarach, 67 reprezentacji z różnych szkół z całego Śląska pobiegło pod Pomnik Krzyż znajdujący się przy Kopalni ,,Wujek’’, aby oddać cześć pomordowanym. Każda z drużyn obrała sobie za patrona biegu jednego z zabitych górników. Moje dwie szkoły, jako jedyne w Gliwicach także wzięły udział w tej niezwykłej inicjatywie. Patronem biegu uczniów został (+ l.28) Bogusław Kopczak.


Początek naszej sztafety miał miejsce pod IV LO skąd pobiegliśmy na Rynek, następnie ulicą Zwycięstwa na Pl. Piastów gdzie czekał na nas bus, którym dojechaliśmy pod Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach a następnie przez Park Kościuszki pobiegliśmy pod Kopalnie Wujek. Zostaliśmy tam serdecznie przywitani przez samego pana Antoniego Gierlotkę oraz Dyrektora ŚCWiS pana Roberta Ciupę. W kolejnym etapie biegu pokonaliśmy symboliczny odcinek wraz z 67 innymi szkołami z województwa śląskiego pod pomnik „Dziewięciu z Wujka”. Po uroczystościach mieliśmy możliwość spotkania się z córką Bogusława Kopczaka, której uczennica Ola Gubert podarowała narysowany przez siebie portret jej taty.

Jestem dumna z  młodzieży, nie tylko stanęli na wysokości zadania godnie reprezentując szkołę i z należytym szacunkiem oddając hołd poległym, ale również mimo młodego wieku w bardzo dojrzały sposób podeszli do tego wydarzenia. W drodze powrotnej wszyscy jednogłośnie powiedzieli: „Za rok też chcą wziąć udział” i to właśnie jest to, co daje motywację do tego, by nadal przybliżać w ten sposób historię powojennej Polski, pokazuje, że warto!!

W biegu wzięło udział 9 uczniów: Anna Kutyk, Kacper Wawrzacz, Borys Wróblewski, Maria Tomecka, Patrycja Brzezoń, Patrycja Marcinek, Aleksandra Gubert, Aleksandra Myśliwiec, Wiktoria Wieczorek.

PAMIĘTALIŚMY, PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ!!!!!

p. Malczewska