13 grudnia 2019 r. 9 uczniów naszej szkoły wzięło udział w lekcji muzealnej prowadzonej w Muzeum- Izba Pamięci Kopalni „Wujek”. Muzeum mieści się przy ulicy Wincentego Pola 65, w pobliżu miejsca, gdzie 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni, zastrzelono 9 górników. Uczestnicy zwiedzali Muzeum, które jest podzielone tematycznie na dwie części. Pierwsza obejmuje historię kopalni, od momentu jej powstania w 1899 r. aż do czasów obecnych. Druga część jest poświęcona w całości wydarzeniom z 16 grudnia 1981 r. i zawiera dokładną makietę kopalni z odzwierciedleniem przebiegu pacyfikacji, autentyczne eksponaty oraz inscenizację starcia górników z ZOMO.
Uczniowie oglądali również film pt. „Życiorysy z bliznami” i mieli przyjemność poznać uczestnika wydarzeń z 16 grudnia 1981 r., p. Stanisława Płatka przewodniczącego komitetu strajkowego w Kopalni „Wujek”, który podczas pacyfikacji został ranny, następnie aresztowany i osądzony.
Zajęcia, bardzo ciekawe, prowadzone przez uczestnika strajku p. Antoniego Gierlotkę przybliżyły przeszłość znaną tylko z podręczników.
Pod koniec spotkania młodzież miała okazję zobaczyć niezwykle wymowną wystawę Krzysztofa Grzondziela „Anatomia pamięci”, która na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Organizator i opiekun: Anna Malczewska