Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.
Tak o niepodległości mówił jej ojciec, czyli Józef Piłsudski zaznaczając, że cena jaką trzeba zapłacić za wolność jest bardzo wysoka, dlatego dzisiaj jesteśmy szczególnie zobowiązani, by wolność szanować i pielęgnować.
Historia nie była zbyt łaskawa dla naszego kraju, najsmutniejsze czasy to zapewne rozbiory , z którymi wiązała się utrata niepodległości . Był naród, ale nie było państwa…Polacy zawsze tęsknili za wolnością, dlatego pokolenie romantyków organizowało powstania narodowe. Wolności nie doczekali się ani Adam Mickiewicz, ani Juliusz Słowacki a także Stanisław Wyspiański. Trzeba było czekać aż do 1918 roku, do listopada, by móc z dumą powiedzieć, że Polska wróciła na mapy świata.
Oto jak ten dzień wspomina księżna Maria Lubomirska:
Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie! Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach…
O czym donosiły gazety tego radosnego dnia?
Przez 101 lat…
Święto Niepodległości zawsze obchodzone było bardzo hucznie – uroczystości państwowe – te większe i te mniejsze – w szkołach uczniowie odświętnie ubrani, z dumą nieśli sztandar szkoły, dyrektor dawał znak do hymnu i roznosił się w murach piękny dźwięk Mazurka Dąbrowskiego.
W całym kraju pochody, duma, flagi, galowe stroje, przemówienia, kwiaty… A dziś – 11 listopada 2020 roku ? Jak możemy świętować i cieszyć się z wolności, kiedy jesteśmy na inny sposób zniewoleni? Niewątpliwie to trudna uroczystość. Przywołując jednak wiersz Tadeusza Różewicza:
Ojczyzna To Kraj Dzieciństwa,
Miejsce Urodzenia,
To Jest Ta Mała Najbliższa
Ojczyzna.
Miasto, Miasteczko, Wieś,
Ulica, Dom, Podwórko,
Pierwsza Miłość,
Las Na Horyzoncie,
Groby.
…pomyślmy o tym, co jest najbliżej nas, o tych którzy są z nami, o tych którzy odeszli, o tych którzy zrobili coś dla nas. Mimo wszystko cieszmy się wolnością i cierpliwie czekajmy na jej pełnię.
Małgorzata Nowak i Joanna Paleta.