Rankiem 13 grudnia 1981, czterdzieści lat temu, Polacy dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego przez ówczesną władzę. Po odbywających się dzień wcześniej obradach z udziałem „Solidarności” w Gdańsku, nie spodziewano się takiego posunięcia ze strony rządu, wszystko stało się z dnia na dzień. W przeciągu kilku dni internowano około 5 tysięcy osób. Ogromna operacja policyjno – wojskowa, obejmująca 70 tysięcy żołnierzy, przyczyniła się do zmiany trybu życia wszystkich obywateli, doprowadzając do wielu tragedii i ogólnego spadku poziomu życia w naszym kraju.
Dnia 14 grudnia kilka klas z naszej szkoły miało zaszczyt obejrzeć spektakl opisujący trudne realia tych czasów, przygotowany przez teatr „Wit – Wit” we współpracy z Urzędem Miejskim. Przedstawienie z udziałem młodzieży naszego liceum było ciekawym i budującym świadomość uczniów doświadczeniem, które poszerzyło naszą wiedzę na temat codziennych realiów tamtych dni. 
Te wydarzenia zapadły głęboko w pamięć ludzi żyjących w tamtych czasach. My, jako młode pokolenie, nigdy nie zapomnimy o tych, którzy oddali życie życie, aby Polska była demokratycznym państwem i każdy człowiek był szczęśliwy.
 
Natalia Szymura