Dnia 5 listopada wybraliśmy się – klasa 3d4 oraz 3 uczennice z innych klas – na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem naszego programu było obejrzenie wystawy Body Worlds Vital w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych obok Hali Stulecia. Ekspozycja ta wzbudza na świecie zarówno duże zainteresowanie, jak i kontrowersje. Jej autorem jest wynalazca plastynacji (metody konserwacji tkanki anatomicznej) prof. Gunther von Hagens. Dzięki obejrzeniu jej poznaliśmy tajniki ludzkiego organizmu i mogliśmy zobaczyć różnice między zdrowymi a chorymi narządami wewnętrznymi.
Po opuszczeniu Instytutu podzieliliśmy się na dwie grupy zgodnie z naszymi szkolnymi rozszerzeniami: biologiczną i historyczną.
Grupa biologiczna udała się do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasi biolodzy mieli okazję obejrzeć tam największą ekspozycję przyrodniczą w Polsce, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby prezentowanych eksponatów. Zbiory zoologiczne obejmują ponad 2 miliony okazów, z czego prawie 70% to owady.
Grupa historyczna podążyła do Rotundy Panoramy Racławickiej. Pejzaż artystycznej wizji przebiegu bitwy pod Racławicami został wykonany przez Wojciecha Kossaka i Jana Stykę w latach 1893–1894. Olbrzymie wymiary obrazu, czyli 15 × 114 m, pozwoliły odnieść naszym historykom wrażenie uczestniczenia w przedstawionej bitwie.
Rzeczone odwiedziny we Wrocławiu obfitowały w atrakcje naukowe i świetnie spędzony wspólny czas. Aby posilić się też nie tylko intelektualnie, w drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalda.
To był wielce udany dzień❣️