W dniach 28/29/01 grudnia 2022 r. 36 uczniów najaktywniej działających w Szkolnym Klubie Wolontariatu „Malczusia Team” udało się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę”. Uczniowie mieli możliwość obcowania z kulturą, sztuką, poznawali także historię, nie zabrakło też akcentów naukowych w czasie zwiedzania. Różnorodność zaplanowanych na trasie elementów pozwoliła trafić w zainteresowania każdego z uczestników wyjazdu.
W drodze do Stolicy uczniowie odwiedzili Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej. Muzeum to wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. – rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej wraz z nowo powstałym Skansenem „Zaścianek Kresowy” – z oryginalnymi chatami sprowadzonymi z Syberii.

Zwiedzanie Warszawy uczniowie rozpoczęli od Zespołu Zabytkowych Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach, gdzie dzięki pani przewodnik poznali historię nekropolii oraz mogli odwiedzić groby znanych i zasłużonych Polaków, kwatery batalionu „Zośka”, mogiły Powstańców Warszawskich, tzw. Dolinkę Katyńską, kwatery na Łączce oraz Cmentarz Ewangelicko- Reformowany.
Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Młodzież odwiedziła m.in. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałac Myślewicki, Amfiteatr. Po drodze mijała pomnik Fryderyka Chopina. Całość dopełnił przejazd Traktem Królewskim m.in. Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem. Uczniowie zobaczyli budynki ambasady Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. W Centrum zaś widoczny był fragment muru Getta Warszawskiego. Odbył się także spacer Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Rynek Starego Miasta, Syrenkę, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Zwieńczeniem bardzo intensywnego dnia był nocny wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Drugi dzień wycieczki to wizyta w Muzeum Neonów w Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie młodzież zwiedzała wnętrza oraz jeden z najpiękniejszych ogrodów w Warszawie, który znajduje się na dachu biblioteki. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie zgłębiali tajniki nauki i wiedzy, a samodzielne eksperymenty i doświadczenia w znakomity sposób przybliżyły różne zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, optyki oraz innych działów nauki. Następnie spacerkiem Bulwarami Wiślanymi grupa udała się na krótki odpoczynek do hotelu, skąd wyruszyła do Wilanowa, ażeby uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu świetlno- muzycznym w Królewskim Ogrodzie Świateł.
Dzień zakończył się spacerem i zwiedzaniem centrum Warszawy nocą.

Trzeci dzień grupa rozpoczęła od zaczerpnięcia historii w Muzeum Więzienia Pawiak, następnie przeszła pod Pomnik Powstańców Warszawy oraz zdążyła na zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, spod którego udała się na pożegnalny spacer uliczkami wokół Starego Miasta. Ostatnią atrakcją wycieczki było spędzenie czasu w centrum handlowym „Złote Tarasy”.

Młodzież Warszawę opuszczała w zadumie, pełna wrażeń, wiedzy, niesamowitych wspomnień i refleksji. To był również wyjątkowy czas na integrację tej wspaniałej grupy oraz podziękowanie za ich bezinteresowność i zaangażowanie w działania charytatywne szkoły.